Dış Narteks

Dış narteks kiliseye giriş bölümüdür. İç nartekse açılan ana kapının üstünde Pantokrator mozaiği yer alır.

Kafernaum’lu Felçli hasta

Ekmeklerin Çoğaltılması

Boş ekmek sepetlerinin görüldüğü güneydoğu istikametindeki bu sahnede İsa, yanlarında getirdikleri ekmeği kendisine vermelerini ister. “İsa beş ekmekle iki balığı aldı, gözlerini göğe kaldırarak şükretti; sonra ekmekleri böldü ve halka dağıtmaları için öğrencilerine verdi. Herkes yiyip doydu”. Bu mucize sayesinde beş bin kişinin karnı doydu.

Kafernaum’lu Felçli Hasta

İsa’nın Mesihliği dilden dile yayılmaya başlayınca gittiği her yerde kalabalık bir cemaat onu beklemeğe başlar. Tonozun güneyindeki sahnede, Kafernaum şehrinde bir eve davet edilen İsa, Çatıdan içeri sokulan felçli hastayı iyileştirirken görülmektedir.

Kana Mucizesi

Kana şehrindeki düğüne davetli olan İsa, şarabın bittiğini görünce düğün sahibinden küpleri suyla doldurtmasını ister ardından küplerin içine elindeki şarap dolu bardağı boşaltmasını söyler. Daha sonra bu sudan içmesini istediğinde adam hayretler içinde kalır çünkü biraz önce boşaltılan sular en iyi kalitede bir şaraba dönüşmüştür.

Yusuf’un Rüyası

Aynı lunette üç ayrı sahne birden betimlenmiştir.Meryem Elizabeth’in evine gelip onunla karşılaştığı anda karnındaki cenin hareket eder ve üzerine ruhul kudüs iner.Meryem,Elizabeth’e: “Sen Allahın sevgili kadınısın ve karnındaki çocuk da Allah tarafından kutsanmıştır”der. Bebek Vaftizci Yahya’dır. Meryem, üç ay kadar Elizabet'in yanında kaldı, sonra kendi evine döndü.
Evine geri gelen Yusuf, Meryemi hamile olarak bulunca ondan gizlice ayrılmayı düşünür. Bu sıkıntı veren düşünceyle uykuya dalar. Rüyasında bir melek gelerek ”Eşinden sakın ayrılma. Karnındaki bebek ruhül kudüs tarafından bırakılmıştır. Bir erkek çocuk dünyaya gelecek. Bu çocuğa İsa adını vereceksin. İnsanlığı günahlarından arındıracaktır. İşaya peygamber’in kehaneti vardır. Bu peygamber der ki; İşte bakire hamile kalacak, bir erkek çocuk dünya’ya getirecek ve adını Emanuil koyacaktır (Emanuil: Allah bizimle beraberdir.)
Yusuf uyanınca meleğin dediklerine inanır. Ailesini de alarak Nüfus sayımı için Beytüllahim’e doğru yola çıkarlar.